Ikona lupy
Ikona lupy
Ikona markera mapy
Ikona lupy
Ikona lupy

Ślub w plenerze czy w kościele ?

ŚLUB W PLENERZE CZY W KOŚCIELE

 


            Marzycie o ślubie, który zapadnie Waszym gościom w pamięci na baaardzo długo?

 

O wydarzeniu tak wyjątkowym, że rodzina będzie jeszcze latami wspominać właśnie Wasz wyjątkowy dzień? Nic dziwnego. Większość par ma właśnie tak ambitne podejście do organizacji ślubu.
            Nie raz zapewne oglądaliście w komedii romantycznej śluby jak ze snu: na jachcie, gdzie morska bryza chłodziła uczestników ceremonii, pomiędzy drzewami kwitnącego sadu, czy też na brzegu piaszczystej plaży w otoczeniu tropikalnych palm. Kto by tak nie chciał? Ach…no pewnie, każdy z nas!
            Jednak czy w naszych warunkach jest tak łatwo zorganizować takie wydarzenie? Doskonale wiemy, że niestety nie. Na szczęście nie jest to opcja niewykonalna, a wymaga ona jedynie: więcej nakładu pracy, przygotować i dużo wcześniejszego podjęcia działań.

 


ŚLUB KOŚCIELNY NIE W KOŚCIELE

 


            Co wtedy, gdy pragniemy ślubu kościelnego? Prawo kościelne mówi nam, że:
„ małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną [np. prawosławny, lub protestant] winno być zawierane w kościele parafialnym;w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca, lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”

 

(Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1118, § 1-2)

 

Rozwiązanie:

 

·       Po pierwsze musicie zwrócić się z pisemną prośbą, która zostanie odpowiednio uzasadniona do samego biskupa. Przygotujcie się, że odpowiedź na taką prośbę, nie zostanie wystosowana od ręki, dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość, ale także na ewentualną odmowę.

 

·        Pamiętajcie, że biskupa nie przekona fakt, że w tym właśnie magicznym lesie byliście na Waszym pierwszej randce i musi to być właśnie to wyjątkowe miejsce;). Sakrament małżeństwa to bardzo ważny dzień dla nowożeńców, ale niesie on również wielką rangę w oczach kościoła i musi na nie zasługiwać.

 

·       Jeżeli planujecie Wasz ślub w góralskich klimatach, świetnym pomysłem może być udzielenie sakramentu w kapliczce. Zanim jednak zaczniecie planować ślub w takich właśnie okolicznościach, upewnijcie się, pytając najpierw księdza Waszej parafii, a kolejno biskupa, czy jest on możliwy.

 

KOSZTY ŚLUBU KOŚCIELNEGO W PLENERZE

 

·       Musicie wiedzieć, że taki pomysł, niesie ze sobą dodatkowe koszty i trudności:
 Zastanówcie się, czy wszyscy, zaplanowani goście pomieszczą się podczas mszy, na o wiele mniejszym jednak metrażu?

·       Doliczcie koszty: dowozu duchownego, dodatkowych miejsc do siedzenia, stworzenia ołtarza oraz oprawy muzycznej.

ŚLUB CYWILNY W PLENERZE

            Jeżeli jesteście zainteresowanie takim rozwiązaniem- zgodę na uzyskanie ślubu cywilnego w plenerze uzyskacie o wiele łatwiej. Oczywiście również zajmuję ona czas i musicie zrobić to z wyprzedzeniem, ale prawdopodobieństwo, że Wasze marzenia się spełnią- jest o wiele wyższe!
Prawo o aktach stanu cywilnego- to właśnie ono reguluje kwestię dotyczące ślubu cywilnego w plenerze. Zauważyliście, że od nie tak dawna coraz większej liczbie par udaje się składać przysięgę właśnie w takich okolicznościach?
            Możliwość zawierania takich ślubów istniała już od 29 września 1986 r., kiedy to w życie weszła ustawa regulujące te kwestię. Jednak urzędnicy potraktowali ją dość twardo i pozwalali na taką opcję jedynie, gdy jedna ze stron znajdowała się szpitalu/ zakładzie karnym lub nie mogła z przyczyn zdrowotnych dojechać do urzędu.

 

 

Komenatrze

Brak komentarzy

Zobacz także

Chcesz promować
u nas swoją fimę?

Sprawdź co możemy Ci zaproponować

Zarejestruj firmę
Rozmazany element tła
Masz pytania? Nie wiesz od czego zacząć?

Czekamy na Twoją wiadomość

Napisz do nas