Ikona lupy
Ikona lupy
Ikona markera mapy
Ikona lupy
Ikona lupy

Ślub w plenerze czy w kościele ?

ŚLUB W PLENERZE CZY W KOŚCIELE

 


            Marzycie o ślubie, który zapadnie Waszym gościom w pamięci na baaardzo długo?

 

O wydarzeniu tak wyjątkowym, że rodzina będzie jeszcze latami wspominać właśnie Wasz wyjątkowy dzień? Nic dziwnego. Większość par ma właśnie tak ambitne podejście do organizacji ślubu.
            Nie raz zapewne oglądaliście w komedii romantycznej śluby jak ze snu: na jachcie, gdzie morska bryza chłodziła uczestników ceremonii, pomiędzy drzewami kwitnącego sadu, czy też na brzegu piaszczystej plaży w otoczeniu tropikalnych palm. Kto by tak nie chciał? Ach…no pewnie, każdy z nas!
            Jednak czy w naszych warunkach jest tak łatwo zorganizować takie wydarzenie? Doskonale wiemy, że niestety nie. Na szczęście nie jest to opcja niewykonalna, a wymaga ona jedynie: więcej nakładu pracy, przygotować i dużo wcześniejszego podjęcia działań.

 


ŚLUB KOŚCIELNY NIE W KOŚCIELE

 


            Co wtedy, gdy pragniemy ślubu kościelnego? Prawo kościelne mówi nam, że:
„ małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną [np. prawosławny, lub protestant] winno być zawierane w kościele parafialnym;w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca, lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”

 

(Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1118, § 1-2)

 

Rozwiązanie:

 

·       Po pierwsze musicie zwrócić się z pisemną prośbą, która zostanie odpowiednio uzasadniona do samego biskupa. Przygotujcie się, że odpowiedź na taką prośbę, nie zostanie wystosowana od ręki, dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość, ale także na ewentualną odmowę.

 

·        Pamiętajcie, że biskupa nie przekona fakt, że w tym właśnie magicznym lesie byliście na Waszym pierwszej randce i musi to być właśnie to wyjątkowe miejsce;). Sakrament małżeństwa to bardzo ważny dzień dla nowożeńców, ale niesie on również wielką rangę w oczach kościoła i musi na nie zasługiwać.

 

·       Jeżeli planujecie Wasz ślub w góralskich klimatach, świetnym pomysłem może być udzielenie sakramentu w kapliczce. Zanim jednak zaczniecie planować ślub w takich właśnie okolicznościach, upewnijcie się, pytając najpierw księdza Waszej parafii, a kolejno biskupa, czy jest on możliwy.

 

KOSZTY ŚLUBU KOŚCIELNEGO W PLENERZE

 

·       Musicie wiedzieć, że taki pomysł, niesie ze sobą dodatkowe koszty i trudności:
 Zastanówcie się, czy wszyscy, zaplanowani goście pomieszczą się podczas mszy, na o wiele mniejszym jednak metrażu?

·       Doliczcie koszty: dowozu duchownego, dodatkowych miejsc do siedzenia, stworzenia ołtarza oraz oprawy muzycznej.

ŚLUB CYWILNY W PLENERZE

            Jeżeli jesteście zainteresowanie takim rozwiązaniem- zgodę na uzyskanie ślubu cywilnego w plenerze uzyskacie o wiele łatwiej. Oczywiście również zajmuję ona czas i musicie zrobić to z wyprzedzeniem, ale prawdopodobieństwo, że Wasze marzenia się spełnią- jest o wiele wyższe!
Prawo o aktach stanu cywilnego- to właśnie ono reguluje kwestię dotyczące ślubu cywilnego w plenerze. Zauważyliście, że od nie tak dawna coraz większej liczbie par udaje się składać przysięgę właśnie w takich okolicznościach?
            Możliwość zawierania takich ślubów istniała już od 29 września 1986 r., kiedy to w życie weszła ustawa regulujące te kwestię. Jednak urzędnicy potraktowali ją dość twardo i pozwalali na taką opcję jedynie, gdy jedna ze stron znajdowała się szpitalu/ zakładzie karnym lub nie mogła z przyczyn zdrowotnych dojechać do urzędu.

 

 

Komenatrze

Brak komentarzy

Zobacz także

Chcesz promować
u nas swoją fimę?

Sprawdź co możemy Ci zaproponować

Zarejestruj firmę
Rozmazany element tła
Masz pytania? Nie wiesz od czego zacząć?

Czekamy na Twoją wiadomość

Napisz do nas

Organizacje wesela i ślubu - katalog firmChcesz, aby Wasz wielki dzień był idealny w każdym szczególe? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną, która służy jako wyjątkowy katalog firm ślubnych. Prezentujemy propozycje różnorodnych wykonawców, usługodawców i nie tylko z całej Polski. Dzięki nam poznasz najlepsze oferty obejmujące suknie, transport, kąciki słodkości, atrakcje na wesele (także w plenerze) i baby shower oraz wiele więcej. Przekonaj się, które usługi są odpowiedzią na Twoje potrzeby.Internetowy katalog firm ślubnychDzięki dostępnym propozycjom możliwa jest organizacja uroczystości i przyjęcia już do podstaw, również w plenerze. Na naszej stronie można znaleźć m.in. suknie ślubne, usługi wykonywania zaproszeń, oferty obejmujące transport ślubny, obrączki, kąciki słodkości i wiele innych. Dostępne są też atrakcje na baby shower.


Fryzjerzy, makijażyści, wedding planerzy, dekoratorzy, a nawet trenerzy personalni – w naszym katalogu można znaleźć oferty rożnych firm z wielu branż. Dzięki temu organizacja wesela w plenerze lub na sali przebiegnie w sprawny sposób. Propozycje obejmują suknie, transport i atrakcje weselne z Kielc i innych miast, a także na baby shower.Organizacja wesela od A do ZPrzyjęcie na sali czy w plenerze? Elegancki czy sportowy środek transportu? Suknia glamour czy boho? Kącik słodkości czy inne atrakcje? Niezależnie od tego, czego szukasz, w naszym katalogu firm z pewnością znajdziesz odpowiednie propozycje. Oferty sprawdzą się też na baby shower, do organizacji zaręczyn i nie tylko.


Dzięki katalogowi firm można więc zaplanować wymarzoną uroczystość oraz wyprawić idealne przyjęcie z kącikiem słodkości i innymi atrakcjami. Jedną z usług jest też organizacja ślubów w plenerze m.in. na Śląsku i w innych częściach Polski.


Wyprawienie wesela lub baby shower będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze dzięki stronie, na której zebrane są najlepsze oferty. Jeśli chcesz więc znaleźć idealną suknię lub środek transportu, bądź szukasz kącika słodkości, sprawdź nasze propozycje.